تاريخ : | | نویسنده : amouzeshelmi

ترجمه فارسی نهج البلاغه ذکر عظمت پروردگار
عظمت پروردگار
دنيا و آخرت، خدا را فرمانبردار است، و سررشته هر دو به دست او است، آسمانها و زمينها کليدهاي خويش را به او سپردند، و درختان شاداب و سرسبز، صبحگاهان و شامگاهان در برابر خدا سجده مي‏کنند، و از شاخه‏هاي درختان نور سرخ رنگي شعله‏ورشده، به فرمان او ميوه‏هاي رسيده را به انسانها تقديم مي‏دارند.
ويژگيهاي قرآن.
کتاب خدا قرآن در ميان شما سخنگويي است که هيچگاه زبانش از حق‏گويي کند و خسته نشده، و همواره گوياست، خانه‏اي است که ستونهاي آن هرگز فرو نمي‏ريزد، و صاحب عزتي است که يارانش هرگز شکست ندارند.
ويژگيهاي پيامبر (ص)
خدا پيامبر (ص) را پس از يک دوران طولاني که ديگر پيامبران نبودند، فرستاد، و زماني که ميان طرفدارن مذاهب گوناگون نزاع درگرفته و راه اختلاف مي‏پيمودند، پس او را در پي پيامبران فرستاد، و وحي را با فرستادن پيامبر (ص) ختم فرمود، پس پيامبر (ص) با تمام مخالفاني که به حق پشت کردند، و از آن منحرف گشتند به مبارزه پرداخت.
روش برخورد با دنيا
و همانا دنيا نهايت ديدگاه کوردلان است، که آن سوي دنيا را نمي‏نگرند، اما انسان آگاه، نگاهش از دنيا عبور کرده از پس آن سراي جاويدان آخرت را مي‏بيند، پس انسان آگاه به دنيا دل نمي‏بندد و انسان کوردل تمام توجه‏اش دنياست، بينا از دنيا زاد و توشه برگيرد و نابينا براي دنيا توشه فراهم مي‏کند.
اندرزهاي جاودانه
آگاه باشيد، در دنيا چيزي نيست مگر آنکه صاحبش به زودي از آن سير و از داشتن آن دلگير مي‏شود، جز ادامه زندگي، زيرا در مرگ آسايشي نمي‏نگرند، حيات و زندگي چونان حکمت و دانش است که حيات دل مرده، و بينايي چشمهاي نابيناست و مايه شنوايي براي گوشهاي کر، آبي گوارا براي تشنگان مي‏باشد که همه در آن سالم و بي‏نيازند.
ويژگيهاي قرآن
اين قرآن است که با آن مي‏توانيد راه حق را بنگريد، و با آن سخن گوييد، و به وسيله آن بشنويد، بعضي از قرآن از بعضي ديگر سخن مي‏گويد، و برخي بر برخي ديگر گواهي مي‏دهد، در شناساندن خدا اختلافي نداشته، و کسي را که همراهش شد از خدا جدا نمي‏سازد.
علل سقوط مردم
مردم! گويا به خيانت و کينه‏ورزي اتفاق داريد، و در رفتار رياکارانه، گياهان روييده از سرگين را مي‏مانيد، در دوستي با آرزوها به وحدت رسيديد، و در جمع‏آوري ثروت به دشمني پرداختيد شيطان شما را در سرگرداني افکنده و غرور شما را به هلاکت مي‏کشاند براي خود و شما از خدا ياري مي‏طلبم. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) وَ انقادَتْ لَهُ الدُّنْيا وَ الاخِرَةُ بِأَزِمَّتِها، وَ قَذَفَتْ إِلَيْهِ السَّمواتُ وَ الْأَرَضُونَ ‏مَقالِيدَها، وَ سَجَدَتْ لَهُ بِالْغُدُوِّ وَ الاصالِ الْأَشْجارُ النّاضِرَةُ، وَ ‏قَدَحَتْ‏ لَهُ مِنْ قُضْبانِهَا النِّيرانُ الْمُضِيئَةُ، ‏وَ اتَتْ‏ ‏أُکُلَها ‏بِکَلِماتِهِ‏ الثِّمارُ الْيانِعَةُ.
مِنْها: وَ کِتابُ اللَّهِ بَيْنَ أَظْهُرِکُمْ ناطِقٌ لا يَعْيى لِسانُهُ، وَ بَيْتٌ لا تُهْدَمُ أَرْکانُهُ، وَ عِزٌّ ‏لا ‏تُهْزَمُ‏ ‏اَعْوانُهُ‏.
مِنْها: أَرْسَلَهُ عَلى حِينِ فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ، وَ تَنازُعٍ مِنَ الْأَلْسُنِ، فَقَفّى بِهِ الرُّسُلَ، وَ خَتَمَ بِهِ الْوَحْىَ، فَجاهَدَ فِى اللَّهِ الْمُدْبِرِينَ عَنْهُ، وَ الْعادِلِينَ بِهِ.
مِنْها: وَ إِنَّمَا الدُّنْيا مُنتَهى بَصَرِ الْأَعْمى، لا يُبْصِرُ مِمَّا وَراءَها شَيْئاً، وَ الْبَصِيرُ يَنفُذُها بَصَرُهُ، وَ يَعْلَمُ أَنَّ الدّارَ وَراءَها فَالْبَصِيرُ مِنْها شاخِصٌ، وَ الْأَعْمى إِلَيْها شاخِصٌ، وَ الْبَصِيرُ مِنْها مُتَزَوِّدٌ، وَ الْأَعْمى لَها مُتَزَوِّدٌ.
مِنْها: وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ لَيْسَ مِنْ شَىْ‏ءٍ إِلّا وَ يَکادُ ‏صاحِبُهُ‏ ‏يَشْبَعُ‏ ‏مِنْهُ‏ وَ يَمَلُّهُ إِلَّا الْحَياةَ، فَإِنَّهُ لا يَجِدُ لَهُ فِى الْمَوْتِ راحَةً وَ إِنَّما ذلِکَ بِمَنزِلَةِ الْحِکْمَةِ الَّتِى هِىَ حَياةٌ لِلْقَلْبِ الْمَيِّتِ، وَ بَصَرٌ لِلْعَيْنِ الْعَمْياءِ، وَ سَمْعٌ لِلْأُذُنِ الصَّمّاءِ، وَرِىٌّ لِلظَّمْآنِ، وَ فِيهَا الْغِنى کُلُّهُ وَ السَّلامَةُ، کِتابُ اللَّهِ تُبْصِرُونَ بِهِ، وَ تَنطِقُونَ بِهِ، وَ تَسْمَعُونَ بِهِ، وَ يَنْطِقُ بَعْضُهُ بِبَعْضٍ، وَ يَشْهَدُ بَعْضُهُ عَلى بَعْضٍ، وَ لا يَخْتَلِفُ فِى اللَّهِ، وَ لا يُخالِفُ بِصاحِبِهِ عَنِ اللَّهِ.
قَدِ اصْطَلَحْتُمْ عَلَى ‏الْغِلّ‏ فِيما بَيْنَکُمْ، وَ ‏نَبَتَ‏ ‏الْمَرْعى ‏عَلى ‏دِمَنِکُمْ‏، وَ تَصافَيْتُمْ عَلى حُبِّ الْامالِ، وَ تَعادَيْتُمْ فِى کَسْبِ الْأَمْوالِ لَقَدِ ‏اسْتَهامَ‏ بِکُمُ الْخَبِيثُ، وَ تاهَ بِکُمُ الْغُرُورُ، وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ عَلى نَفْسِى وَ أَنْفُسِکُمْ.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.