اخبار ,اخبار اقتصادی , ربا در بانکداری

اخبار اقتصادی - رئیس کل بانک مرکزی: شبهه‌ای از ربا در بانکداری وجود ندارد

مدعی نیستیم که آثاری از ربا در سیستم بانکی کشور وحود ندارد ولی دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی که صادر شده غیرربوی بوده و شبهه‌ای از ربا در آنها وجود ندارند.

به گزارش فارس از قم، ولی‌الله سیف در حاشیه بازدید از ضریح مطهر حرمین عسکریین در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار خود با علما و مراجع تقلید اظهار کرد: در این دیدارها از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شده و همچنین گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و تورم خدمت مراجع تقلید ارائه شد.

 

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص نگرانی‌ها و نقطه نظرات مراجع تقلید به ویژه در خصوص مسئله دریافت دیرکرد در بانک‌ها گفت: مدعی نیستیم که آثاری از ربا در سیستم بانکی کشور وحود ندارد ولی دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی که صادر شده غیرربوی بوده و شبهه‌ای از ربا در آنها وجود ندارند.

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه مشکل در شیوه اجرا در بعضی از شعب بانکی است، تاکید کرد: این شیوه اجرا موجب می‌شود که شبهاتی پیدا شود و وظیفه داریم که جلوی چنین اقداماتی را بگیریم.

 

وی با اشاره به اینکه نسبت به حذف ربا از نظام بانکی از سوی بانک مرکزی جدیت لازم وجود دارد، گفت: البته این نکته باید مدنظر قرار گیرد که این مسئله فقط با عزم جدی و انجام وظیفه بانک مرکزی حل شدنی نیست؛ باید مشتریان نظام بانکی نیز عزم لازم را داشته باشند که ربا وارد کسب و کار ایشان نشود.

 

وی با اشاره به اینکه تحقق بانکداری بدون ربا بخشی از وظیفه بانک مرکزی است، یادآور شد: نباید فقط به ایجاد بانکداری بدون ربا قانع باشیم بلکه باید هدفگذاری ما تحقق کامل بانکداری اسلامی باشد.

 

سیف همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص اینکه با وجود فتوای مراجع تقلید درباره حرام بودن جریمه دیرکرد ولی همچنان این رویه از سیستم بانکی حذف نمی‌شود، گفت: در خصوص پرداخت تسهیلات ما بر مبنای ضوابط تصویب شده شورای نگهبان وجه التزام داریم.

 

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه وجه التزام در خصوص مشتریانی است که توانایی پرداخت اقساط را دارند اما عامدانه از این کار خودداری می‌کنند، تصریح کرد: البته افراد نیازمندی هستند که در پرداخت با مشکل روبه‌رو بوده و جریمه دیرکرد شامل حال آنها نیز می‌شود و باید بین این دو تفکیک ایجاد کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه با کنترل تورم و ایجاد ثبات زمینه برای تحقق بانکداری اسلامی مهیا می‌شود، گفت: امیدواریم که شرایط به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند تفاوت بانکداری اسلامی و ربوی را درک کنند.

 

سیف با اشاره به اینکه بدهی کلان بدهکاران بانکی 84 هزار میلیارد است، گفت:‌ بانک‌ها با دریافت این منابع و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان می‌توانند در مسیر تقویت تولید حرکت کنند.

 

وی با اشاره به اینکه این منابع تاثیر تورمی بر جامعه ندارد، یادآور شد:‌ با افزایش مطالبات قدرت نظام بانکی در خصوص اعطای تسهیلات بیشتر شده و امیدواریم که در این بخش با حمایت قوه قضائیه نتایج مطلوبی را شاهد باشیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه درصد مطالبات غیرجاری بانکی کشور بیش از 14 درصد است، گفت: این در حالی است که در این بخش 3 درصد رقم طبیعی است.

 

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص همکاری نکردن بانک‌ها با برای پرداخت وام ازدواج گفت: در بخش وام ازدواج تسهیلات از محل منابع قرض‌الحسنه ارائه می‌شود و وقتی که منابع قرض‌الحسنه به میزان کافی وجود نداشته باشد در این بخش با مشکل روبه‌رو می‌شویم. البته به دنبال این هستیم که با ایجاد جاذبه‌های بیشتر منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها را تقویت کنیم. 

اخبار اقتصادی - فارس

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.