تاريخ : | | نویسنده : amouzeshelmi

اخبار,اخبار اقتصادی , بانك مركزي

براساس جداول اعلامي بانك مركزي، 12 استان تورمي بيش از تورم ميانگين كشور در اسفند سال گذشته داشته‌اند. در اين بين نرخ تورم در تهران نسبت به استان‌هاي فقيرتر به نسبت كمتري افزايش يافته كه اين موضوع نشان‌دهنده زيان رفاهي بيشتر تورم در استان‌هاي فقيرتر بوده است.

به گزارش تابناک، كاهش نرخ تورم در كشور از نيمه دوم سال 1392 آغاز شد و در طول 19 ماه سپري شده دولت عملكرد مثبتي در اين حوزه داشته است.

نزولي شدن روند رشد تورم در همه استان‌ها مشهود است و به طور متوسط از 12 ماه منتهي به شهريور با 40.1 درصد تورم به 15.5 در فروردين سال جاري حدود 25 واحد درصد افت تورم اتفاق افتاده است.

با اين حال ميزان كنترل قيمت‌ها در استان‌هاي مختلف متفاوت بوده است. بر اساس جداول اعلامي بانك مركزي 12 استان تورمي بيش از تورم ميانگين كشور در اسفند سال گذشته داشته‌اند.

تورم اسفند 193 نسبت به ماه قبل از آن در كشور به طور ميانگين 1.3 درصد بوده است اما استان‌هاي مورد اشاره بالاي اين ميزان تورم را تجربه كرده‌اند. صدرنشين آنها نيز استان سمنان با تورم 2.3 درصدي ظرف يك ماه بوده است.

ديگر استان‌ها با تورمي بالاتر از ميانگين كشور اصفهان، چهارمحال و بختياري، خراسان رضوي، خراسان شمالي، خوزستان، كردستان، كهگيلويه و بويراحمد، كرمانشاه، لرستان، هرمزگان و همدان هستند. تورم اين استان‌ها بين 1.4 تا 2.3 درصد متغير بوده است.

در سال‌هاي گذشته همواره رشد تورم در مناطق مختلف به نفع استان‌هاي با توسعه بيشتر بوده است.

در اين بين نرخ تورم در تهران نسبت به استان‌هاي فقيرتر به نسبت كمتري افزايش يافته كه اين موضوع نشان‌دهنده زيان رفاهي بيشتر تورم در استان‌هاي فقيرتر بوده است.

اكثر استان‌هاي با تورم بالا استان‌هاي مرزي و اكثر استان‌هاي تورم پايين استان‌هاي ساحلي هستند. در توضيح اين موضوع دلايلي از جمله بالاتر بودن سهم خدمات در سبد خانوارهاي با تورم پايين‌تر مثل تهران و استان‌هاي ساحلي و همچنين نقص نظام توزيعي كشور را مي‌توان ذكر كرد.

اخبار اقتصادی - تابناک

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.