احتمال افزایش حداقل مزد 92منتفی است/ نظر دولت درباره دستمزد کارگران

عضو شورای عالی کار با بعید دانستن احتمال افزایش دوباره حداقل دستمزد سال جاری گفت: تصمیم شورای عالی کار که با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان صورت می گیرد، قابلیت تغییر ندارد.

عضو شورای عالی کار با بعید دانستن احتمال افزایش دوباره حداقل دستمزد سال جاری گفت: تصمیم شورای عالی کار که با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان صورت می گیرد، قابلیت تغییر ندارد.

علی اکبر سیارمه در گفتگو با مهر درباره طرح شکایت برخی گروه های کارگری در دیوان عدالت اداری درباره انجام تخلف در تعیین حداقل دستمزد 487 هزار و 125 تومانی سال جاری گفت: مصوباتی که شورای عالی کار می دهد در حیطه اختیارات آن است و زمانی که شورا با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایات درباره حداقل مزد تصمیمی اتخاذ می کند دیگر بعید است بخواهد تغییری در این بخش ایجاد شود.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور اظهار داشت: با اینکه طرح شکایت درباره موضوعات مختلف جزو حقوق هر شهروند ایرانی است و کارگران نیز با استفاده از این حق شکایتی را در دیوان عدالت اداری مطرح کرده اند، اما بعید است که این شکایت نتیجه بخش باشد.

وقتی شورای عالی کار مصوبه می دهد ...

سیارمه با تاکید بر اینکه برای تعیین حداقل دستمزد امسال از 6 ماه قبل از مصوبات شورای عالی کار، در قالب جلسات متعددی مباحث مختلفی بررسی شد افزود: با این حال، وقتی میزان افزایش مشخصی تایید و نهایی می شود دیگر غیرمعقول است که اعتراضات درباره دستمزد امسال بتواند نتیجه بخش باشد.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان داشت: با این حال، وقتی در ماده 41 قانون کار به موضوع معیشت و نرخ تورم پرداخته می شود باید ساز و کارهایی فراهم شود تا بتوانیم به آن برسیم. بنابراین اگر قرار است تحولی در دستمزد نیروی کار حاصل شود، این کار باید از پایه صورت بگیرد.

عضو مذاکره کننده کارگران در شورای عالی کار افزود: به صورت کلی برای تعیین حداقل دستمزد امسال فشار زیادی وجود داشت و شاید به نسبت نرخ تورم و افزایش قیمت هایی که در بازار داریم؛ دستمزد نیروی کار جوابگو نباشد.

به گفته سیارمه، یک واقعیتی را نیز باید در نظر بگیریم و آن هم اینکه در کدام یک از سال های پس از انقلاب میزان افزایش سالیانه حداقل دستمزد 25 درصد بوده است؟ با این وجود شاید این میزان افزایش جوابگوی نیازها نباشد.

عضو شورای عالی کار ادامه داد: با وجود کمبودهایی که در معیشت و دستمزد کارگران وجود دارد دولت به عنوان مسئول تامین معیشت شهروندان باید فکر دیگری بکند و اینها نیاز به تدوین ساز و کارهای جدید دارد.

فعالیت بنگاه ها در حالت نیمه تعطیل

وی با تاکید بر اینکه ایجاد فشار بیش از حد به کارفرمایان اشتغال فعلی را تحت خطر قرار می دهد تصریح کرد: هم اکنون بنگاه ها در حالت نیمه تعطیل هستند و کارفرمایانی هستند که نتوانسته اند به مدت 7 ماه حقوقی به کارگران خود بپردازند.

سیارمه افزود: البته مقایسه هایی بین کارگران و کارمندان صورت می گیرد که درست نیست چون پیش نیامده کارمندی نتوانسته باشد در مدت زمان چند ماه حقوق دریافت نکند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به گفتگوی خود با نمایندگان دولت درباره حداقل دستمزد کارگران گفت: من در اینباره با مسئولان دولتی صحبت کرده ام، اما آنها گفتند افزایش حقوق بیشتر از کارمندان برای کارگران مسئله ساز خواهد شد.

نظر دولت درباره افزایش مزد کارگران

عضو مذاکره کننده کارگران در شورای عالی کار اظهار داشت: با این حال کارگران هیچگاه امنیت شغلی کارمندان دولت را ندارند اما در بخش کارگری با اینگونه چالش ها مواجه هستیم.

به گفته سیارمه، لازم است در اینگونه موارد به صورت معقولانه برخورد کرد و از حرکات شعاری پرهیز نمود. با این حال نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گفتند که نمی توان همیشه همراهی و مساعدت را از کارگران درباره دستمزدها انتظار داشت./مهر

 

دیوان عدالت, وزارت کار,حداقل حقوق

 

دیوان عدالت وزارت کار را به پاسخگویی ملزم کرد

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران از ارسال دادخواست شکایت کارگران به وزارت کار از سوی دیوان عدالت خبر داد.

حسین حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در پی مراجعه حضوری به دیوان عدالت و پیگیری آخرین وضعیت شکایت کانون در خصوص دستمزد سال 92 کارگران، هیات عمومی دیوان عدالت اعلام کرد که دادخواست ما به جهت تبادل اطلاعات و پاسخگویی به وزارت کار ارسال شده است.

وی افزود: روال کار رسیدگی پرونده در دیوان عدالت به این شکل است که دادخواست شاکی به طرف شکایت ارسال می‌شود و باید در مقام دفاع پاسخ داده شود که پس از دریافت دفاعیه و نظر وزارت کار، پرونده مجددا به هیات عمومی دیوان رفته و وارد مرحله رسیدگی می شود.

به گفته حبیبی وزارت کار یک ماه مهلت دارد که پاسخ دیوان را بدهد و دفاع لازم را به عمل آورد.

به گزارش ایسنا، در آخرین جلسه شورای عالی کار که اسفندماه سال گذشته تشکیل شد، پس از ماه‌ها بحث و بررسی در خصوص تعیین دستمزد سال 92 کارگران، افزایش 25 درصدی دستمزد به تصویب رسید و پایه حقوق کارگران از 389 هزار و 700 تومان مصوب سال 90 به رقم 487 هزار و 125 تومان افزایش یافت اما این مصوبه با توجه به تورم و کاهش قدرت خرید کارگران، موج انتقاد جامعه کارگری را به دنبال داشت تا آنجا که کانون‌های شوراهای اسلامی کار در برخی استان‌ها به این امر اعتراض کردند.

در همین راستا کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران به نشانه اعتراض به این تصمیم، شکوائیه‌ای تنظیم و موضوع اعتراض خود را از طریق مراجع قانونی پیگیری کردند که پرونده مطروحه در دیوان عدالت اعلام وصول شد و به ثبت رسید.

در حال حاضر هیات عمومی دیوان عدالت با پذیرش دادخواست، پرونده را جهت پاسخگویی به شکایت مطروحه به وزارت کار ارسال کرده است و وزارت کار یک ماه فرصت دارد تا در مقام دفاع از خود توضیحات لازم را ارائه دهد./ایسنا

 

 

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.