727562-619923.jpgپول نیوز - مدير عامل شركت ملي گاز ايران در کنفرانس مطبوعاتی خود در ساختمان شركت ملي گاز ايران ، آخرین وضعیت تولید ، صادرات و واردات گاز ایران را تشریح کرد.

تأمین گاز اروپا

مدير عامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به برنامه های این شرکت برای گسترش مراوادت تجاری با اروپا ، از انجام مذاكراتي با كشور هاي اروپايي برای صادرات گاز ایران خبر داد و گفت: قرار شده است صادرات گاز ایران به اروپا از چند طريق صورت پذيرد؛ به عنوان نمونه قرار دادي براي احداث خط لوله ششم سراسري براي انتقال روزانه 110 ميليون متر مكعب بسته شد كه خوشبختانه اين خط تا كنون به استان خوزستان رسيده و تا سال آينده به مرز بازرگان مي رسد و مي توان از اين طريق روزانه بين 50 تا 60 ميليون متر مكعب گاز را صادر كرد.

وی افزود: يكي از اين مسيرها صادرات از طريق تركيه است كه مذاكرات آن در حال انجام است و به زودي نيز نهايي خواهد شد. همچنین مسير ديگر وجود  مسير « ايران - عراق - سوريه - لبنان - درياي مديترانه - اروپا » است كه توافقنامه آن دوشنبه امضا می شود.

اوجی در تشریح این مسیر گفت:طی 10 الی 20 جلسه ای که با دولت سوريه داشتیم ، دمشق با احداث این خط موافقت کرد و لذا قرار است خط لوله‌اي از پارس جنوبي به طول 750 كيلومتر تا مرز ايلام كشيده شود تا از طریق عراق به سوريه، لبنان برسد و نهایتاً از طریق درياي مديترانه به اروپا صادر شود.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران اين قرارداد را «بزرگترين قرارداد صادراتي گاز در خاورميانه» دانست و گفت: در تأمین گاز مد نظر این قرارداد ، 2  الی 3 فاز پارس جنوبي مشارکت می کنند تا روزانه  110 ميليون متر مكعب گاز را صادر نمایند و با توجه به حجم گاز موجود ، این صادرات تا 80 سال می تواند ادامه یابد.
به گفته اوجی ، خط لوله‌اي که گاز ایران را به اروپا می رساند 5 هزار كيلومتر خواهد بود و احداث آن  10 ميليارد دلار هزینه خواهد داشت.

مدير عامل شركت ملي گاز ايران با تصریح بر این که فازهای پارس جنوبی در زمان مقرر به بهره برداری می رسند اعلام کرد که با بهره برداری از این فازها ، توان توليد گاز كشور به دو برابر مي رسد .

وی افزود:امروز 600 ميليون متر مكعب توان توليد گاز شيرين و ترش در داخل كشور گفت: از اين ميزان 37 ميليون متر مكعب گاز صادر مي‌شود اما بعد از اتمام فازهاي جديد پارس جنوبي توان توليد به 1.2 تا 1.4 ميليارد متر مكعب به صورت روزانه مي‌رسد بنابراين انتظار داريم ميزان صادرات نيز بين 200 تا 250 ميليون متر مكعب افزايش يابد.

صادرات به عراق و سوریه

اوجی از پروژه ویژه برای  صادرات گاز به كشور عراق و سوریه خبر داد و گفت: قرار است ازخط لوله گاز اروپا ، انشعاباتي گاز نيروگاه‌هاي  بغداد و المنصوريه عراق را تأمين کند و مابقي به كشورسوريه ارسال شود .

مديرعامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به اينكه پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال جاري قرارداد نهايي اين خط لوله بين اين 3 كشور امضا شود، گفت: بر اساس زمان‌بندي صورت گرفته انتظار داريم احداث اين خط لوله بين 3 تا 5 سال آينده به پايان رسد.

 ترکیه و ترکمنستان

  جواد اوجی درباره قرار داد گاز ایران و ترکیه نیز گفت: روزانه 30 ميليون متر مكعب گاز به تركيه صادر مي كنیم.قرارداد دو کشور 25 ساله است كه 10 سال از آن مي گذرد.
وی افزود:  از سوی روزانه 40 ميليون متر مكعب گاز از تركمنستان (از سرخس خراسان رضوي و كرد كوي گلستان) وارد مي كنیم.

از تهاتر تا سوآپ

اوجی در این کنفرانس به قراردادهای تهاتری و نیز سوآپ اشاره کرد و گفت:ايران با ارمنستان تهاتر گاز و برق دارد ؛ با جمهوری آذربايجان قرارداد سوآپ گاز و انتقال آن به نخجوان را اجرایی می کند و در همین حال قرارداد صدور 23 ميليون متر مكعب به پاكستان را نیز منعقد كرده ايم.

گاز رسانی به صنایع

مديرعامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به گازرساني به صنايع و نيروگاه‌ها گفت: در حال حاضر روزانه 80 ميليون متر مكعب گاز به صنايع ارسال مي‌شود كه نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد داشته است.

وي ادامه داد: از طرفي گازرساني به CNG‌ نيز به صورت روزانه 18 ميليون متر مكعب است كه در سال گذشته تنها 13 ميليون متر مكعب گاز به CNG تحويل داده مي‌شد.

اوجي خاطر نشان كرد: سال گذشته تنها 7 ميليون متر مكعب گاز به ميادين نفتي تزريق مي‌شد اما امسال اين رقم به 12.5 ميليون متر مكعب به طور متوسط رسيده است.

وي با اشاره به گازرساني به نيروگاه‌ها گفت: در روز جاري 175 ميليون متر مكعب گاز به نيروگاه‌هاي كشور ارسال شد كه نسبت به سال گذشته 3 تا 4 ميليون متر مكعب كمتر بود كه علت آن تعميراتي است كه در پالايشگاه‌ها صورت مي‌گيرد اما نيروگاه‌ها به هيچ عنوان با مشكل سوخت‌رساني مواجه نيستند زيرا از قبل پيش‌بيني سوخت مايع براي آنها صورت گرفته است.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران با اشاره به آخرين وضعيت صنعت گازرساني در كشور گفت: اكنون 33 هزار و 100 كيلومتر خطوط فشار قوي با 69 ايستگاه تقويت فشار و 195 هزار كيلومتر شبكه گازرساني شهري وظيفه انتقال گاز به 13.6 ميليون مشترك خانگي يعني 17.3 ميليون خانوار و 60 نيروگاه را عهده‌دار است.

وي ادامه داد: تاكنون 47 هزار مشترك در بخش مسكن مهر به مشتركين شركت گاز افزوده شده كه اميدواريم با اتمام پروژه‌هاي مسكن مهر اين ميزان به 400 هزار مشترك نيز برسد.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.